Ωρολόγιο πρόγραμμα συνεδρίου Δημιουργών ΕΛ/ΛΑΚ

                                    
                                    
                                    
                                        
  

Αίθουσα τελετών κτιρίου διοίκησης ΕΜΠ

                                     
                                       

Παρασκευή

11:00-11:10

Χαιρετισμοί,Πρύτανης ΕΜΠ, Πρόεδρος ΕΔΕΤ

                                     

11:10-13:00

ØGIS using Open Source, Arnulf Christl

ØOpen Greek Geodata, Θανάσης Καραλόπουλος, Γαβριήλ Τασιόπουλος

ØΓΠΣ(GIS) και λογισμικό Μοντελοποίησης ανοικτού κώδικα, Γιάννης Δοξαράς

ØGSS: A scalable online file storage infrastructure, Φώτης Σταματελόπουλος

                                     
                                     

13:00-14:00

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

                                    

14:00-16:00

ØΗ Πλατφόρμα Ανοικτού Λογισμικού BetaCMS, Γρηγόρης Χωματάς, Σάββας Τριανταφύλλου

ØLGAF Process Modeling Framework, Aθανάσιος Μόραλης, Δήμητρα Μπελιά, Πέτρος Καβάσαλης

ØΕξαγωγή πληροφορίας απο επιχειρησιακά δεδομένα, Κώστας Μαϊστρέλης

ØΔιαχείριση Βάσεων Δεδομένων μέσω RESTful API, Δημήτριος Μιχαλάκος

ØΤαμειακό Σύστημα της ΔΕΗ, Βασίλειος Ζούκος

                                     
                                     

16:00-17:00

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

                                    

17:00-19:00

ØTransifex, Δημήτρης Γλέζος

ØOpenProj, Γεώργιος Μπλάνας

ØOpenERP, Πάνος Χρηστέας, Παναγιώτης Κρανιδιώτης

ØΕλληνοποίηση GNOME, Σίμος Ξενιτέλλης

ØΕλληνοποίηση Openoffice.org, Κώστας Παπαδήμας

ØΕλληνοποίηση TYPO3, Παναγιώτης Κονταξής

ØΕλληνοποίηση C.a.R., Γιώργος Βασιλόπουλος

ØΚέντρα Προώθησης ΕΛ/ΛΑΚ, Ελένη Γουσίου

ØΚοινότητες ΕΛ/ΛΑΚ, Δημήτρης Γλέζος

ØΗ διαδικτυακή παρουσία της κοινότητας και της εταιρείας ΕΕΛΛΑΚ, OpenWorks Research Group

                                     
                                     
                                        
                                        

Σάββατο

11:00-13:00

ØΠώς γίνεσαι OpenSource developer; Δημήτρης Ανδρεάδης

ØΔιαχείριση δικτύου, Φαίδων Λιαμπότης, Παναγιώτης Χριστιάς

ØLuckybackup, Λουκάς Αυγερίου

ØC-icap, Χρήστος Τσαντήλας

ØΑσφαλής προγραμματισμός σε γλώσσα C, Πάτροκλος Αργυρούδης

                                     
                                     

13:00-14:00

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

14:00-16:00

ØOpen eClass, Κώστας Τσιμπάνης

ØΟδηγός ΕΛ/ΛΑΚ για την εκπαίδευση, Γιάννης Κασκαμανίδης

ØΟδηγός LTSP και εκπαιδευτικό υλικό, Γιώργος Καινουργιάκης

ØGRETL, Ιωάννης Βενέτης, Μανωλης Τσαγκαράκης

ØΕφαρμογή Ανάπτυξης Οδηγών Επίλυσης Τεχνικών Προβλημάτων, Ξενοφών Παπαδόπουλος

                                     
                                     

16:00-17:00

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

17:00-19:00

ØΈργα ανοιχτού λογισμικού από την Microsoft, Patrick Malone

ØΕφαρμογή εξυπηρέτησης σπουδαστών από απόσταση, Αντρέας Μπακόπουλος

ØΕκπαίδευση περί ασφάλειας, Γιάννης Κοροβέσης

ØWiND - Wireless Nodes Database για ΑΚΔ ,  Νικόλαος Νικαλέξης, Ιωάννης Κολοβός, ΑWMN

ØΚοινωνικές μουσικές βιβλιοθήκες, μέλη της Κοινότητας Ελεύθερου Λογισμικού Ε.Μ.Π.

ØΤεχνολογίες εικονικών μηχανών: Qemu / KVM / Virtio, Παντελής Κουκουσούλας

ØScummVM, Κώστας Νάκος

                                     
                                     

19:00-19:30

Συμπεράσματα Συνεδρίου